


| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 140 V |
| Max Collector Current | 4 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 180 V |
| Power Dissipation | 3 W |
| Gain Bandwidth Product | 120 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 275 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | PNP |
| Max Cutoff Collector Current | 200 nA |
Stock: 1282
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17107
Ext.Price$0.17107
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17107 | $0.17107 |
| 10 | $0.16073 | $1.60730 |
| 50 | $0.15101 | $7.55050 |
| 100 | $0.14475 | $14.47500 |
| 500 | $0.13875 | $69.37500 |
| 1000 | $0.13299 | $132.99000 |
| 3000 | $0.12977 | $389.31000 |
| 5000 | $0.12662 | $633.10000 |
